Domů / Nezařazené / Sportování

Sportování

Nejvhodnější je tzv. dynamická zátěž, při které se střídá rytmické stahování svalových skupin s jejich uvolňováním. Není při tom příliš zadržován dech. Méně vhodná jsou silová cvičení , kdy se stahují jednotlivé svaly proti odporu(Izometrické), většinou při zadržení dechu. Tato zátěž není vhodná zejména časně po srdečním infarktu, ve stabilním stavu je možno po 4-6 týdnech některé silové cviky do tréninkového programu zařadit. Mezi dynamickou zátěž řadíme: Kondiční chůzi Severské chůze (nordic walking) Kondiční turistiku Jízdu na kole Plavání Dále: golf, stolní tenis, rekreační volejbal bez výskoků, lehký fotbálek na malém hřišti,rekreační běh na lyžíchPříklady izometrické (nevhodné!) zátěže: posilování, kulturistika, nošení a zvedání těžkých předmětů, práce na stavbě, odklízení sněhu, sečení trávy

TERÉNNÍ KONDIČNÍ CHŮZE

  • Je vhodné provádět alespoň 3x týdně
  • Vždy s doprovodem
  • Po měkkých cestách, nikdy ne podél silnic a po asvaltovém terénu
  • Rychlost dle tréninkové tepové frekvence
  • Subjektivně by měl pacient střídat úseky vedoucí k mírné únavě s kratšími úseky zátěže vedoucí ke středně významné únavě
  • Dobré jsou tréningové hodinky se sledováním pulzu nebo tepovky.Při chůzi po rovině: rovnoměrné tempo.Při chůzi do kopce: zvolnit tempo, zkrátit délku kroku a omezit pohyb horních končetin, bude-li to nutné, vydýchejte se.Při chůzi z kopce: zrychlit tempo a pohyb rokou podél těla, jako u běhu.
  • spravny

NORDIC WALKING

(doslovně přeloženo severská chůze)

Principem je chůze v terénu s holem dlouhými přibližně 70% tělesné výšky. Oproti běžné kondiční chůzi zde dochází k významnému a v technice severské chůze přesně popsanému pohybu horní končetiny, kdy hůl směřuje vždy horním koncem něco více šikmo dopředu než dolním a při chůzi se zapichuje cca na úrovni paty došlapující druhostranné nohy. Princip vlastně vychází z techniky při klasickém stylu běžeckého lyžování, hůl je však menší, neboť neslouží k odrazu. Důležitým principem severské chůze je tedy udržet zkřížený pohyb- vzájemně protilehlé horní a dolní končetiny se pohybují vždy společně. Díky výslednému zapojení i horních končetin je tento typ chůze tréninkově náročnější, a teda i účinnější. Předpokladem je dobré vybavení do terénu (obuv) a i dobré zvládnutí techniky severské chůze, aby nedocházelo k přetěžování páteře a kloubů (je nutné udržení vzpřímeného držení trupu, zákaz hyperextenze v kolenou při prodloužení kroku apod.) Tréninkové tempo při nordic ealking opět určuje tréninková srdeční frekvence, podobně jako u prosté kondiční chůzi.

Nordic walking-TECHNIKA

Měli bychom udržovat stejnou rychlost a být při ní schopni hovořit, pokud ne, tempo je příliš rychlé. Kroky se snažíme dělat spíše delší. Došlapujeme na patu a krok vpřed vychází z doteku palce od země. Hůlky mají na konci speciální úchyt, který zpevní palec a zápěstí a pomáhají tak udržovat tělo během chůze ve správné vzpřímené poloze. Hroty hůlek jsou opatřeny gumovým krytem „botičkou“, která pomáhá při chůzi na asfaltovém, betonovém nebo jiném tvrdém povrchu. Lokty se pohybují podél těla, boky ani ramena nevatáčíme. Po chvilce nácviku správné techniky chůze, nejlépe pod dohledem zkušeného lázeňského trenéra, se už stačí pořádně nadýchnout a vyrazit…

walking1

PLAVÁNÍ

  • Je vhodné pro pacienty 1.rehabilitační třídy s min. výkonem při ergometrii 100 W po dobu 3 minut bez známek srdečního selhání.
  • Povoluje se cca 2-4 měsíců po akutní srdeční příhodě.
  • Není vhodné pro pacienty s aneurysmatem, kardiomyopatií či arytmiemi.
  • Podmínkou je zvládnutí programu na suchu v tělocvičně.
  • Vhodným stylem jsou prsa či znak.
  • Nedoporučuje se kraul a motýlek!!!
  • Volíme poloviční čas-tzn. 15 min.

HYDROKINEZIOTERAPIE

(neboli cvičení ve vodě)

Toto cvičení má na oběhový systém zajímavé účinky a to- hydrostatický tlak a tepelný účinek.  Optimální teploty vody pro pasivní vodní koupel jsou mezi 34-35 °C . Pro cvičení se zdají být nejvhodnější teploty v rozmezí 30-32°C. Teplota vody pod 28°C bude již vnímána jako zvýšeně chladná, a pro osoby s rizikem arytmií je i zvýšeně riziková. Sportovní bazény na plovárnách apod. nejsou vhodné, protože mají okolo 26°C a jsou určeny pro aktivní pohyb typu plavání.

  • cvičení ve vodě je málo vhodné pro 3. a 4. rehabilitační třídu, u druhé již vhodná je za dodržení teplotních podmínek
  • u 1. rehabilitační třídy lze individuálně přecházet k plné aktivitě včetně plavání ve sportovních bazénech

Shlédněte také

Cvičební jednotka

Cvičební jednotka je soubor cviků sestavených určitým způsobem a prováděných v jednom časovém úseku. Mohou …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *